česká verzeanglická verze

Domovská stránka4Konektory a příslušenství4Konektory MIL-C-5015 Série 3, crimp

  4 Konektory MIL-C-5015 Série 3, crimp - všeobecné informace      
         
 

Konektory MIL-C-5015 Série 3 (MS3450-9) vznikly výraznou modernizací velmi starých konektorů konstruovaných podle původní normy MIL-C-5015. Modernizace se dotýká především kontaktních systémů, kde byl původně používaný monoblok neoprenu nahrazen kontaktním systémem skládaným z dílů z tvrzeného plastu. Konektory existují pouze v crimpovacím provedení, kontakty jsou udržovány ve své pozici kovovými pružinami. Nářadí pro demontáž kontaktů se aplikuje ze zadní strany, jak je vyžadováno u moderních konektorů (reer release contacts). Na zadní straně je silikonové těsnění pro utěsnění jednotlivých vodičů. Kontaktní systém se špičkami má na přední straně další profilované těsnění, které dokonale utěsní spojení konektor-zásuvka (interfacial seal).

Všechny existující modifikace (série) konektorů MIL-C-5015 jsou z hlediska spojení plně kompatibilní a mohou se navzájem kombinovat. Toto však neplatí pro samostatné díly - koncovky, kontakty a nářadí !!

Konektory MIL-C-5015 Série 3 jsou určeny především pro aplikace v leteckém průmyslu, kde je využíván široký rozsah teplot do 200°C. Požadavkům leteckého průmyslu odpovídá také nerezové žáruvzdorné provedení, které je konstruováno přesně dle norem pro motorové přepážky letadel. Ocelová a nerezová pouzdra jsou však vhodná i pro další aplikace, u nichž je důležitá vysoká mechanická pevnost, odolnost proti vysokým teplotám a agresivnímu prostředí. Mimo vojenskou techniku se jedná např. o aplikace v chemickém a potravinářském průmyslu, na železnici, v jaderných elektrárnách apod.

Firma Amphenol dodává konektory Série 3 i nadále pod zavedenou obchodní značkou Matrix. Protože některé modifikace těchto konektorů nejsou dobře dostupné, nabízí firma Quittner & Schimek také kompatibilní konektory od firmy Aero Electric Connector.

U původních konektorů MIL-C-5015 nebylo zadní šroubení normalizováno, což vedlo ke značným odchylkám a nekompatibilitě mezi jednotlivými výrobci. Na tělech konektorů Série 3 byla prosazena důležitá inovace v podobě přesné definice zadního šroubení, které tak dovoluje použití normalizovaných vývodek, např. pro stíněné kabeláže. Výrobci konektorů proto většinou ani koncovky nenabízejí a ponechávají jejich výrobu specializovaným výrobcům (např. Glenair).

   
       
    a Koncovky pro základní, těsněné nebo stíněné kabeláže     jiná stránka  
         
 

Určitou nevýhodou konektorů MIL-C-5015 je jemné závitové spojení. Opakované spojování je zdlouhavé (vyžaduje několik otočení převlečnou maticí) a závit je navíc mechanicky zranitelný. Proto vznikla modifikace s bajonetovým spojením, která se nejvíce prosadila v Evropě. Zde pro ni byla vytvořena německá vojenská norma VG95234. Tato norma používá zcela shodné inserty s původní normou MIL-C-5015, firma Amphenol však nabízí i provedení s modernizovanými "Matrix" inserty dle Série 3.

     
          
    a Těžké konektory VG95234 s inverzním bajonetem (ITB, GT)     jiná stránka  
         
    a Konektory s bajonetovým spojením s inserty MIL-C-5015 Série 3      
        Product Data Sheet (No.181), GTC-Matrix Series Connectors     pdf (2 str/67kB)  
         
         

Nahoru 5